Dlaczego warto przebiec maraton

Wokół nas możemy dostrzec bardzo dużą liczbę biegaczy. Są to nie tylko amatorzy, ale i również zawodowi długodystansowcy. Bieganie jest dla każdego, ale maraton to już dużo większy wysiłek. Żeby przebiec maraton, musimy mieć już bardzo dobrą kondycję fizyczną.

Maraton co to jest?

Maraton ile ma km? Maraton jest to bieg, który odbywa się na dystansie 42,195 kilometrów. Chociaż zdarzają się także maratony, będące w przedziale 40 – 200 kilometrów. Nazwa maraton powstała w Grecji od miejscowości Maraton.

Gdzie pobiec pierwszy maraton?

Wiele osób zapamiętuje szczególnie swój pierwszy maraton. Daje on bardzo dużo wspomnień i zmusza nas do ogromnego wysiłku fizycznego. Niektóry biorą udział w maratonie dopiero po 10 latach zbierania doświadczeń, związanych z bieganiem. Warto jest w tym czasie, zwiększać swoje dystanse coraz bardziej. Jednak można także spróbować swoich sił dużo wcześniej, biorąc udział np. po roku biegania. Jednak trzeba mieć na uwadze swoje własne bezpieczeństwo, żeby nie nabawić się bardzo poważnej kontuzji, związanej ze zbytnim wysileniem organizmu. Maraton co jeść w trakcie? Podczas maratonu wiele osób bierze to, co akurat dają. Najlepiej jeść w bardzo malutkich ilościach np. jeden banan i malutki łyk wody na każdym punkcie. Trzeba pamiętać, że można dostać bolesną kolkę, gdy za dużo byśmy zjedli, więc najlepiej jest jeść tylko do półmetku trasy, po już trudniej się nam przyswaja jedzenie. Natomiast kilka dni przed maratonem je się normalnie.

Maraton jaki czas dla amatora?

Amator nie powinien patrzeć na czas. Jeśli chce się sprawdzić, to powinno się objąć taktykę wolniejszego biegu do połowy trasy, a po połowie już przyśpieszyć. Jednak nie zawsze jest to też możliwe. Amator powinien skupić się na rozłożeniu swoich sił oraz mieć na celu dobiegnięcie do mety, nie bicie rekordów. Przed maratonem powinno ćwiczyć się minimum kilka miesięcy, a nawet rok. Amator, żeby bezpiecznie mógł ukończyć bieg, powinien biec średnio 50 minut na 10 kilometrów. Dzięki temu bieg nie stanie się dla niego niebezpiecznym oraz nie spowoduje wykończenia się organizmu, poprzez zbyt duży wysiłek i nieprzyzwyczajone ciało, jak to w wielu przypadkach bywa.

Dlaczego warto przebiec maraton?

Warto przebiec maraton, nawet po to, aby sprawdzić swoje możliwości. Pomoże nam to również rozwijać siebie w tym, co kochamy oraz nauczy także cierpliwości i wytrwałości. Dzięki temu można zawrzeć także nowe przyjaźnie.