Morsowanie – jak się przygotować?

Zdarza się zimą, że w radiu usłyszymy, że ludzie, którzy zwani są morsami, zaczynają pływać w morzu, nad jeziorem, czy to w innym zbiorniku wodnym. Morsy muszą jednak poświęcić dużo czasu na hartowanie organizmu, żeby nic im się nie stało.

Morsowanie co to jest?

Otóż morsowanie polega na tym, że hartuje się swój organizm, aby później móc pływać sobie porą jesienno – zimową lub zimą w różnych zbiornikach wodnych, czyli po prostu w lodowatej wodzie na świeżym powietrzu. Jeśli chce się zostać morsem – tak nazywa się śmiałków, korzystających z tego typu kąpieli – to bardzo ważna jest tutaj systematyczność, ponieważ bez tego nie ujedziemy.

Morsowanie jak się przygotować

Przed przystąpieniem do morsowania, trzeba udać się do lekarza, żeby wykluczył on u nas choroby kardiologiczne oraz naczyniowe. Gdy już to zrobimy i wszystko okaże się w porządku, to wiele osób zaczyna najpierw od przerzucania się na zimną wodę, jeśli chodzi o domowe kąpiele w wannie, czy to pod prysznicem. Jak już w ten sposób przyzwyczaimy się do zimnej wody, to czas spróbować w prawdziwym zbiorniku wodnym. Bardzo ważna jest tutaj rozgrzewka. W jej skład wchodzą różne ćwiczenia rozgrzewające mięśnie, można się także przebiec. Jak już zrobi nam się ciepło, to możemy wejść do wody. Początkująca osoba nie może przebywać w niej więcej, niż 5 minut, ponieważ nieprzyzwyczajenie organizmu, może doprowadzić do odmrożeń, a w gorszych przypadkach do hipotermii. Nie można zanurzyć głowy i rąk, dlatego ręce zazwyczaj trzyma się na karku, w górze i dodatkowo ma się ubraną czapkę oraz rękawiczki. Maksymalnie można zanurzyć się do sutków bądź pach.

Morsowanie co zabrać?

Najlepiej zabrać ze sobą ciepłe ubranie po wyjściu z wody oraz rękawiczki i czapkę. Niektórzy, żeby nie odmrozić sobie palców od stóp, zakładają na nogi styropian, który izoluje od zimnego dna wody. Morsowanie zalety, którego są bardzo korzystne dla zdrowia, powoduje, że coraz więcej jest śmiałków decydujących się na takie kąpiele. Dlaczego morsowanie jest zdrowe? Dlatego, że zwiększa odporność organizmu, poprawia wydolność serca, ma pozytywny wpływ na skórę, która robi się jędrna oraz dobrze wpływa na kontuzje. Morsowanie co daje? Na pewno dzięki temu nasz stan zdrowia znacząco się poprawi, ale również ma to wpływ na wygląd. Dzięki morsowaniu pozbywamy się cellulitu i nasza skóra pozostaje jędrna. Są to jedne z aspektów, które skłaniają do, chociażby spróbowania zimnych kąpieli.